Jesteś tutaj

Dzięki apelom mediów Ministerstwo Zdrowia sfinansuje chorym na EB zakup specjalnych opatrunków

„Poradnik Handlowca” oraz „Poradnik Restauratora” na swoich stronach internetowych oraz w lipcowych wydaniach drukowanych wystosowały apel o pomoc w sprawie refundacji opatrunków dla chorych na pęcherzowe oddzielanie się naskórka. Wydawnictwo wsparło również finansowo Fundację EB Polska. W poniedziałek 8 lipca br. w odpowiedzi na nagłaśniane w mediach apele pacjentów i ich rodzin, z przedstawicielami chorych na Epidermolysis Bullosa (EB), czyli pęcherzowe oddzielanie się naskórka, spotkali się pracownicy Ministerstwa Zdrowia. Minister Łukasz Szumowski obiecał pacjentom darmowe zestawy terapeutyczne. Z zadowoleniem przyjmujemy, że pozytywnie zareagowano na los osób dotkniętych tą straszną chorobą.

Przypominamy, że pęcherzowe oddzielanie się naskórka to rzadka choroba genetyczna. Na EB nie ma lekarstwa, ale specjalistyczne opatrunki pomagają złagodzić ogromne cierpienie. Żeby spełniały swoją rolę, trzeba je wymieniać nawet kilka razy w ciągu doby.

Od początku lipca – po wejściu w życie nowej listy refundowanych leków i wyrobów medycznych – ich ceny drastycznie wzrosły. Jeszcze w styczniu 2015 r. za miesięczny zapas takich opatrunków trzeba było zapłacić 372 zł, do końca czerwca cena wynosiła nieco ponad 4 tys. zł, na początku poprzedniego tygodnia wzrosła o ponad 2 tys. zł! Stąd dramatyczny apel do resortu zdrowia wystosowali pacjenci i ich rodzice, choroba jest bowiem bardzo uciążliwa zwłaszcza w przypadku małych dzieci. 

Kategoria: 

Podobne artykuły

Projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia dotyczy ograniczenia sprzedaży leków poza apteką. Zdaniem Macieja Ptaszyńskiego, dyrektora Polskiej Izby Handlu, proponowane zmiany są niekorzystne.

Ministerstwo Finansów rozważa wprowadzenie opłat od cukru i soli

Ministerstwo Finansów chce chronić zdrowie Polaków nakładając nową daninę. Tym razem na cukier i sól.

X