Jesteś tutaj

Supermarket zamiast pomnika? Mało znany fakt z historii Gdańska

Niebawem będziemy obchodzić kolejną rocznicę pamiętnych wydarzeń grudniowych na Wybrzeżu w 1970 r. Zamieszki trwały od 14-22 grudnia: zostało wówczas zabitych 41 osób. Bezpośrednią przyczyną strajków i demonstracji w 1970 r. była wprowadzona 12 grudnia drastyczna podwyżka cen detalicznych mięsa, przetworów mięsnych oraz innych artykułów spożywczych. Idea postawienia pomnika narodziła się już w 1971 r., kiedy Henryk Lenarciak, ówczesny przewodniczący rady oddziałowej Związku Zawodowego Metalowców na Wydziale W-4, wysunął postulat budowy pomnika, który upamiętniałby poległych stoczniowców. W tamtych latach nie było jednak szans na realizację takiego zamierzenia. Nie wszyscy jednak wiedzą, że kiedy stoczniowcy domagali się upamiętnienia ofiar Grudnia 1970 r. i postawienia na obecnym Placu Solidarności w Gdańsku pomnika, władze próbowały zablokować tę inicjatywę i zbudować w tym miejscu… sklep wielkopowierzchniowy, by niejako „ugłaskać” robotników. Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 został w końcu odsłonięty 16 grudnia 1980 r.

Kategoria: 

Podobne artykuły

Już w najbliższy poniedziałek 15 sierpnia odbędzie się w Gdańsku XXII Energa Maraton, w którym wśród zgłoszonych 900 biegaczy aż 100 jest członkami NSZZ „Solidarność”.

Choć do Dnia Matki jeszcze sporo czasu, producent marki Solidarność, firma Colian już przygotował ofertę wyrobów dedykowanych specjalnie na tę okoliczność. Na opakowaniach czekoladek i pralin umieszczone są naklejki z tekstami przygotowanymi specjalnie na Dzień Matki.

X