Jesteś tutaj

Posprzątaj Tatry z Janem Niezbędnym

Zbliża się finał 7. edycji projektu Czyste Tatry – przedsięwzięcia jednoczącego wszystkich, którym leży na sercu dobro polskiej przyrody. Już 29 i 30 czerwca tysiące wolontariuszy wyjdą ponownie na tatrzańskie szlaki, aby wraz z Janem Niezbędnym sprzątać góry i budować świadomość ekologiczną.

Wszystko zaczęło się w 2012 r., kiedy to na Górną Równię Krupową zjechali pierwsi miłośnicy gór, żeby posprzątać po turystach. Od tamtej pory, w ciągu sześciu lat, niemal 12,5 tys. wolontariuszy zebrało ponad 4500 kg śmieci do ekologicznych worków Jana Niezbędnego, który jest partnerem strategicznym projektu.

Na wolontariuszy Czystych Tatr będzie jak zawsze czekał przygotowany przez Jana Niezbędnego obszerny, w pełni wyposażony namiot, pełniący rolę kuchni, jadalni, świetlicy, w którym będzie można się posilić, odpocząć i spotkać z innymi ekopasjonatami. Do dyspozycji uczestników projektu będą: ekspres do kawy, kuchenki elektryczne, garnki i patelnie, czajniki do wody, naczynia jednorazowe, ławy i stoły, suszarki na ubrania, a nawet deski do prasowania z żelazkami. Ale to nie wszystko.

- Każdy wolontariusz przed wyjściem na szlak otrzyma od nas specjalny workoplecak w widocznym, żółtym kolorze, w którym znajdzie niezbędne do sprzątania rękawice ochronne oraz worki na śmieci Eko Natura. Przygotowaliśmy ponad 4000 takich pakietów – zapowiada Mieszko Miazga, Junior Brand Manager, Sarantis Polska.

Czyste Tatry to jednak nie tylko praca na rzecz środowiska – to również czas na relaks i zabawę. Jan Niezbędny jak co roku przygotuje Strefę Wypoczynku, w której będą namioty, materace i leżaki dla strudzonych, a w piątek i sobotę zaprasza na ognisko. Równolegle odbywać się będą dwa cykle warsztatów. Zajęcia kulinarne poprowadzi popularny szef kuchni i bloger Mariusz Kuś, czyli Big Fat Daddy. Natomiast warsztaty edukacji ekologicznej poświęcone segregowaniu śmieci, dedykowane będą najmłodszym. Dla maluchów zaplanowane są również zabawy sportowe i plastyczne, tańce animacyjne, malowanie twarzy, zabawy na minidmuchańcach i balonowe zoo.

Wśród wolontariuszy Czystych Tatr będzie można spotkać Rafała Sonika, zwycięzcę Rajdu Dakar, sześciokrotnego zdobywcę Pucharu Świata FIM i prezesa Stowarzyszenia Czysta Polska. Do ekipy dołączyli również youtuberzy, którzy w ramach Małopolska EkoMeetUp i pod wodzą ReZigiusza, będą zachęcać młodych ludzi do udziału w wielkim sprzątaniu Tatr. O górach będą opowiadać himalaiści Krzysztof Wielicki i Artur Małek. A wieczorem, specjalnie dla wszystkich uczestników wydarzenia, zagrają Pudelsi i Łąki Łan.

Podczas tegorocznej edycji odbędzie się próba ustanowienia rekordu w układaniu największego wzoru z materiałów, które mogą zostać poddane recyklingowi, czyli jednorazowych kubeczków dostarczonych przez Jana Niezbędnego. Wzór będzie przedstawiał symbol województwa Małopolskiego. Uroczyste mierzenie mozaiki odbędzie się 30 czerwca o godz. 17 i jeśli będzie miała co najmniej 100 mkw., Czyste Tatry pobiją kolejny rekord Guinnessa.

Kategoria: 

Podobne artykuły

Fot. TVN / Tomasz Urbanek / East News

W niedzielę  9 czerwca stacja TVN rozpoczęła emisję nowego programu „Weekendowa metamorfoza”, którego sponsorem został Jan Niezbędny. Wspiera on ekipę remontową swoimi patentami na szybkie i skuteczne porządki po metamorfozie.

W najnowszej reklamie Kubusia, młoda reporterka sprawdza, czy owoce należy myć. Odpowiedzi udziela jej mała gospodyni, która z wielkim zaangażowaniem i starannością myje swój ulubiony owoc – Kubuś Mus.

X