badania rynku

Trendy na rynku spożywczym zmieniają się z roku na rok. Ludzie coraz bardziej zwracają uwagę na to, co jest napisane na etykietach. W mniejszym stopniu interesuje ich jednak skład produktu, a bardziej to, czy dany produkt jest ekologiczny, z jakiego kraju pochodzi oraz czy jest zdrowy. 

Black Friday, czyli Czarny Piątek, to przypadający na ostatni piątek listopada dzień, w którym obowiązują atrakcyjne wyprzedaże i obniżki cen w sklepach. W tym roku wypada on 24 listopada. Polscy detaliści powoli przenoszą na lokalny rynek tradycję z USA. Z roku na rok do akcji przyłączają się kolejni producenci elektroniki czy odzieży, a także sieci handlowe FMCG. Czy jednak tego rodzaju akcje marketingowe przynoszą faktyczne korzyści, a udział w nich się opłaca?

Jak pokazuje dwudziesta edycja międzynarodowego badania „Zakupy świąteczne 2017” przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte, w tym roku wśród Polaków zwycięży rozsądek. Na prezenty, jedzenie oraz spotkania z najbliższymi zamierzamy wydać średnio 882 zł, czyli tylko o 2 proc. więcej niż wydaliśmy rok temu. 

Średnia kwota, jaką europejscy konsumenci dysponują na wydatki i oszczędności w 2017 r. wyniosła13 937 euro na osobę. Rozporządzalny dochód netto konsumentów w 42 krajach znacznie się od siebie różni. Wynika to z badania GfK – „Purchasing Power Europe 2017”. Można się z niego dowiedzieć, jak na tle innych krajów wypada Polska.

Jak wynika z danych CMR, w październiku 2017 r. obroty sklepów małoformatowych do 300 m2 były o 2,3 proc. wyższe niż we wrześniu i aż o 7,8 proc. wyższe niż w październiku 2016 r. Całkowita liczba transakcji utrzymała się na poziomie sprzed miesiąca, a w ujęciu rok do roku wzrosła o około 3 proc.

Sytuacja gospodarcza w Europie poprawia się, co wpływa na coraz lepsze perspektywy koniunktury w sektorze handlu i usług. Jednak zdaniem ekspertów banku DNB Bank Polska S.A., dynamiczny rozwój handlu elektronicznego i technologii cyfrowych wprowadzi do branży liczne zmiany. Najwięcej zyskają ci, którzy ekspansję online połączą z budową silnej społeczności klientów skupionych wokół ich marki. 

Łatwy i powszechny dostęp do informacji, który w ciągu ostatnich lat otrzymali konsumenci dzięki rozwojowi technologii cyfrowych sprawia, że wyszukiwanie okazji cenowych na rynku i nabywanie produktów w sposób smart jest teoretycznie coraz prostsze.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS, najważniejszym kryterium, jakim kierują się polscy konsumenci przy wyborze produktów codziennego użytku jest ich cena i jakość. Dla niemal połowy badanych coraz większą rolę odgrywa również patriotyzm gospodarczy – kupują oni produkty rodzimego pochodzenia. 

Najważniejszą formą przyciągnięcia klientów do sklepu jest obniżka cen oferowanych produktów. Działa ona jednak na coraz mniejszą liczbę osób. Dla coraz większej rzeszy ludzi ważna staje się jakość. O trendach na rynku promocji pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Ostatnie lata to intensywny czas rozwoju branży kosmetycznej w Polsce. Wielkie koncerny międzynarodowe konkurują z licznymi małymi polskimi manufakturami. Ile jest wart rynek kosmetyków w Polsce? 

Strony

X