ceny żywności

„Dziennik Gazeta Prawna” przeanalizował wskaźniki dla kilkuset części koszyka konsumpcji za miesiąc czerwiec w krajach Europy. W Polsce najszybciej drożało mięso, warzywa i słodycze.

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj.  pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego,  w sierpniu 2018 r. w stosunku do miesiąca poprzedniego wzrosły o 2,9%, natomiast w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego wzrosły o 2%.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2018 r. utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem, przy wzroście cen usług – o 0,5% i spadku cen towarów – o 0,3%. W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku ceny wzrosły o 2%. Duży wpływ miały na to ceny żywności.

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez GUS inflacja zmniejszyła się w lutym do 1,4% rok do roku wobec 1,9% w styczniu. Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku spadku inflacji była niższa dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych – zauważyli eksperci Credit Agricole Bank Polska.

Prognozy ekspertów wskazują, że w 2018 r. żywność będzie drożała znacznie słabiej niż w tym roku. To oznacza nie tylko, że jej ceny mniej „uderzą nas po kieszeni”, ale także nie spowodują znaczącego wzrostu inflacji.

W ciągu ostatniego roku inflacja wzrosła o 2,2%. Wpływ miały na to wzrost cen żywności i paliwa, a nie rosnący popyt. 

Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki za ostatni miesiąc wakacji. W raporcie czytamy, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2017 r. w stosunku do lipca obniżyły się o 0,1% (w tym towarów – o 0,3%, przy wzroście cen usług – o 0,2%).

Ceny masła rosną w tempie zawrotnym, a na europejskim rynku hurtowym nie widać oznak stabilizacji. Tona produktu na giełdzie Eurex w tydzień zdrożała o 7% i kosztuje rekordowe 6600 euro (28 tys. zł).

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2017 r. w stosunku do lutego 2017 r. spadły o 0,1% - poinformował 11 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Natomiast w ujęciu rocznym wzrosły o 2%. 

X

Przeczytaj również