firmy rodzinne

Przedsiębiorstwa rodzinne w Polsce są znaczącym eksporterem i pracodawcą. Podobnie jak pozostałe firmy borykają się z rosnącymi kosztami pracy czy zmianami podatkowymi, ale głównym wyzwaniem jest dla nich sukcesja pokoleniowa. Założyciele firm w okresie transformacji lat 90. zbliżają się do momentu, kiedy będą przekazywać biznesy swoim następcom. Dlatego też potrzebują stabilnych ram prawnych, które będą im to umożliwiać.

Szefowie firm rodzinnych w Polsce są optymistami – 93% z nich spodziewa się wzrostu przychodów w perspektywie najbliższych dwóch lat. Średnia dla całego świata wynosi 84%. Takie wnioski płyną z najnowszej edycji badania „Global Family Business Survey 2018” przeprowadzonego przez PwC.

Liderzy firm rodzinnych coraz optymistyczniej oceniają perspektywę rozwoju prowadzonych przez siebie biznesów. 84% z nich oczekuje wzrostu przychodów w kolejnych dwóch latach – to najwyższy wskaźnik od 2007 r. Właściciele polskich biznesów rodzinnych są jeszcze bardziej pozytywni w ocenie przyszłości, aż 93% badanych spodziewa się lepszych wyników – to wnioski z najnowszej edycji raportu firmy doradczej PwC „Global Family Business Survey 2018”.

Uproszczenie przepisów podatkowych, obniżenie wysokości podatków i zmniejszenie kosztów pracy to główne postulaty polskich przedsiębiorstw rodzinnych – wynika z najnowszej edycji badania firm rodzinnych, które przeprowadziła firma doradcza KPMG.

Do końca czerwca projekt ustawy  przygotowywanej przez Ministerstwo Rozwoju ma trafić do konsultacji i uzgodnień. 

Coraz więcej Polaków jest gotowych zapłacić więcej za produkty firm rodzinnych, niż za ich odpowiedniki wytworzone przez inne przedsiębiorstwa – wynika z raportu Fundacji Firmy Rodzinne, który zaprezentowano w poniedziałek na konferencji w NBP. 

Aż 83% właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw chce, by dzieci przejęły rodzinny biznes.

Firmy rodzinne w Polsce szybko się rozwijają. Ponad 70% z nich planuje nowe inwestycje, przede wszystkim w podstawową działalność firmy. Częściej decydują się na ekspansję krajową niż zagraniczną. Zdaniem ekspertów uproszczenie systemu podatkowego, zmniejszenie przeszkód administracyjnych i lepszy dostęp do źródeł finansowania mogłyby zwiększyć konkurencyjność polskich firm rodzinnych na globalnym rynku.

X