handel detaliczny

Eurocash stworzył „Profil Polskiego Przedsiębiorcy”. Próbuje odpowiedzieć kim jest właściciel sklepu detalicznego. Przy okazji poznał jego obawy.

Rośnie ilość firm, które zgłaszają brak osób chętnych do pracy w handlu detalicznym. Spadek bezrobocia odbija się na handlu. To branża, w której najbardziej odczuwalne są niedobory kadrowe.

Wzrost kosztów importu i mniejsza liczba imigrantów to powody, dla których sklepy polskie i czeskie działające na wyspach brytyjskich mogą zostać zamknięte. Zwiększenie się ilości sklepów polskich na Wielkiej Brytanii miało miejsce wraz z wejściem polski do UE. Po Brexicie sytuacja ta może ulec zmianie. 

W porównaniu ze styczniem ubiegłego roku, sprzedaż detaliczna wzrosła o 6,5% po wzroście o 2,9% w ujęciu rocznym w grudniu – poinformował Eurostat. W ujęciu miesięcznym, sprzedaż wzrosła o 4,1%. 

Według badań przeprowadzonych przez instytut GfK, w ubiegłym roku siła nabywcza w handlu detalicznym osiągnęła pułap 89 mld euro. 43% z tego stanowiły zakupy artykułów spożywczych. Największą siłą nabywczą dysponują duże miasta. 2/3 potencjału nabywczego w handlu detalicznym w Polsce to wydatki na podstawowe kategorie produktowe – żywność, artykuły związane z pielęgnacja urody i zdrowia, odzież. 

Obroty detalistów w styczniu b.r. wzrosły o 7,8% rdr w ujęciu rocznym – podaje GUS. Od grudnia wzrosły one o 4,4%. Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych w styczniu również wzrosła, o 20,7% rdr.

Według danych GUS, sprzedaż detaliczna w styczniu 2017 r. wzrosła o 11,4% w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku, po wzroście o 6,4 % w grudniu ubiegłego roku. Porównując do grudnia 2016 r., sprzedaż detaliczna w pierwszym, miesiącu nowego roku spadła o 22,1%. 

X

Przeczytaj również