Inspekcja Handlowa

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów regularnie przygląda się rynkowi rolno-spożywczemu. Działania obejmują zarówno walkę z nieuczciwym wykorzystywaniem przewagi kontraktowej, jak i kontrole w sklepach. Inspekcja Handlowa również regularnie sprawdza jakość i oznakowanie warzyw i owoców w sklepach – w 2019 r. przeprowadziła ponad 800 takich kontroli.

Inspekcja Handlowa w 2018 r. przeprowadziła kontrolę, której celem była ocena jakości handlowej nierafinowanych olejów roślinnych oraz oliwy z oliwek różnych kategorii. Kontrolę przeprowadzono na terenie całego kraju obejmując nią łącznie 81 placówek handlu detalicznego, w tym: 57 sklepów należących do sieci handlowych, 23 inne sklepy oraz 1 hurtownię.

Pracownicy Inspekcji Handlowej przeprowadzili kontrolę karmy dla zwierząt. Nieprawidłowości dotyczyły blisko 20% produktów.

W III kwartale 2018 r. Inspekcja Handlowa skontrolowała różnego rodzaju opakowania do żywności. Sprawdziła oznakowanie i prawidłowość wprowadzenia do obrotu. Kontrole odbyły się w całej Polsce i objęły 80 placówek – hurtowni oraz małych i dużych sklepów.

Inspekcja Handlowa w II kwartale 2018 r. zbadała 269 partii miodu w 43 placówkach różnych formatów, miała zastrzeżenia do 48 z nich. Wątpliwości wzbudziło przede wszystkim oznakowanie, mniej zastrzeżeń dotyczyło składu.

Inspekcja Handlowa skontrolowała produkty zarejestrowane, takie jak szynka szwarcwaldzka, ser koryciński czy kiełbasa lisiecka. Inspektorzy sprawdzili 272 partie produktów, mieli zastrzeżenia do 14% przebadanych wyrobów. Nieprawidłowości dotyczyły zarówno składu, jak i oznakowania.

W trzecim kwartale 2017 r. Inspekcja Handlowa sprawdzała żywność, której oznakowanie sugerowało przeznaczenie dla określonych grup konsumentów. Przepisy określają komunikaty, którymi producenci mogą podkreślać szczególne właściwości swoich wyrobów, np. kiedy produkt można nazwać bezglutenowym, niskokalorycznym/light, dla małych dzieci albo suplementem diety.

Jakość sprzedawanego mięsa w 50% skontrolowanych placówek jest nieprawidłowa – tak wyglądają wyniki kontroli przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową w pierwszym kwartale 2016 r.

X