kasy fiskalne

W dniu 10 grudnia w warszawskiej „Świetlicy Wolności” miała miejsce dyskusja panelowa towarzysząca prezentacji raportu „Wirtualne Kasy. Nowy wymiar przedsiębiorczości” autorstwa Warsaw Enterprise Institute. Podczas panelu głos zabrali m. in. przedstawiciele Głównego Urzędu Miar, Ministerstwa Finansów RP, Ministerstwa Finansów Republiki Czech oraz eksperci sektorowi z Polski i zagranicy.

31 lipca 2019 r. minął termin wprowadzenia zmian oznaczeń literowych dla stawek VAT w kasach rejestrujących. Zmiany wprowadzane są na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. poz. 816).

W tym roku Amazon otworzył pierwszy sklep bez kas, w którym transakcji dokonuje się z poziomu aplikacji zainstalowanej na smartfonie. Brytyjski oddział Tesco rozpoczął testy podobnego rozwiązania. W pierwszej fazie testów biorą udział pracownicy sieci.

W projekcie nowelizacji ustawy o VAT zawarto zapis o korzystaniu z kas online. Nowe urządzenia mają zastąpić dotychczas używane modele i automatycznie wysyłać dane o sprzedaży do fiskusa. Pozwoli to państwu na jeszcze dokładniejszą kontrolę obrotu sklepów.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Ministerstwa Finansów, z początkiem 2018 roku nie dojdzie do obowiązkowego podłączenia wszystkich kas fiskalnych do systemu zwanego roboczo Centralnym Rejestrem Paragonów.  

Nowe kasy fiskalne zdaniem rządu mają spowodować wpływ do budżetu w wysokości powyżej 6 mln zł. Rząd zakłada, że nowy system fiskalny pozwoli na dostęp do danych rzeczywistych oraz na ułatwienie w wychwyceniu ewentualnych nieprawidłowości. Ponadto dzięki zmianie kas, uszczelnić ma się system i poprawić ściągalność podatków

Przedsiębiorcy wciąż będą musieli wydawać kupującym paragon, ale nie będą mieli obowiązku przechowywania rolek z kas. Klienci będą mogli otrzymywać paragon przez internet – to wszystko zasługa zmian i wprowadzenia kas fiskalnych on-line.

X