Ministerstwo Rozwoju

W polskim systemie prawnym powinna być zawarta zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść przedsiębiorcy – twierdzi Ministerstwo Rozwoju, które zaproponowało dodanie takiej zasady do nowego Prawa przedsiębiorców. Ustawa zastępująca ustawę o swobodzie działalności gospodarczej wejdzie w życie prawdopodobnie z początkiem marca 2018 r.

Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt ustawy, która ma zmniejszyć obciążenie przedsiębiorców o niskich przychodach składkami na ubezpieczenia społeczne. 31 marca wniosek o wpis skierowano do wykazu prac legislacyjnych rządu. Przepisy mają wejść w życie od początku przyszłego roku, a skorzystać ma z nich  blisko 200 tys. firm.

Ministerstwo Rozwoju w najnowszym miesięcznym raporcie obniżyło prognozę nadwyżki w obrotach handlowych w tym roku do 2,3 mld euro. Według prognoz przedstawionych miesiąc temu przez Ministerstwo nadwyżka miała wynieść 3,4 mld euro. 

Ministerstwo Rozwoju skierowało do konsultacji najważniejszą ustawę z pakietu Konstytucji Biznesu – Prawo przedsiębiorców oraz trzy ustawy niezbędne do jej wdrożenia. 

Przedsiębiorcy wciąż będą musieli wydawać kupującym paragon, ale nie będą mieli obowiązku przechowywania rolek z kas. Klienci będą mogli otrzymywać paragon przez internet – to wszystko zasługa zmian i wprowadzenia kas fiskalnych on-line.

Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt ustawy o podatkach. Czy przedsiębiorcy będą mogli odliczyć od dochodu zakupy maszyn i urządzeń na kwotę od 10 do 100 tys. zł?

X