raje podatkowe

Unikanie podatków przez koncerny i korporacje podsyca niepokoje na świecie – mówiła Janet Dine, profesor University of London na koniec Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Koniec 2014 r. nie jest optymistyczny dla polskich małych i średnich firm. Wciąż fikcyjne prowadzenie biznesu i przenoszenie go zagranicę tylko po to, aby przedsiębiorca płacił mniejsze podatki jest powszechnie napiętnowane, ale niestety zgodne z prawem (co potwierdza pismo Rzecznika Praw Obywatelskich skierowane do naszej redakcji). 200 tys. zł kwoty wolnej od podatku, 0% VAT na usługi z UK do innych państw, brak nieprzyjemnych i uciążliwych kontroli skarbowych, minimalna emerytura w wysokości 2200 zł, prawo do emerytury po 10 latach prowadzenia działalności gospodarczej w UK, czyli olbrzymie oszczędności, prestiż i łatwość prowadzenia firmy – to tylko jedna z wielu ofert, która trafia do polskich przedsiębiorców, także do naszej redakcji. A wszystkie te udogodnienia są możliwe za jednorazową opłatę w wysokości ok. 1200 zł i 500 zł miesięcznie za prowadzenie działalności gospodarczej przez biuro rachunkowe w UK.

Ustawa uniemożliwiająca firmom wyprowadzanie zysków do rajów podatkowych wejdzie w życie 1 stycznia 2015 r. - zakłada poselski projekt, którym Sejm ma się zająć w tym tygodniu.

W czwartek w Sejmie posłowie wszystkich klubów opowiedzieli się za zmianą terminu wejścia w życie ustawy uniemożliwiającej firmom wyprowadzanie zysków do rajów podatkowych. Opozycja żąda jednak wyjaśnienia kwestii zbyt późnej publikacji tej ustawy.

Pierwsze czytanie projektu ustawy o rajach podatkowych odbędzie się w czwartek. Chodzi o przepisy, które miały zapobiec wyprowadzaniu przez spółki-córki koncernów działających w Polsce pieniędzy do rajów podatkowych. Prezydent podpisał ją 17 września.

Do Sejmu trafił poselski projekt zmieniający vacatio legis ustawy, która ma ukrócić wyprowadzanie przez firmy zysków za granicę. Dzięki temu będzie ona mogła wejść w życie od stycznia 2015 r.  Mateusz Szczurek, minister finansów podziękował dziennikarzom „Rzeczpospolitej” za to, że w piątek podali, że zbyt późne opublikowanie ustawy o opodatkowaniu firm działających w rajach podatkowych spowoduje, że nowe przepisy wejdą w życie z rocznym opóźnieniem.

X

Przeczytaj również