składki ZUS

Rząd przyjął projekt tzw. małego ZUS-u dla drobnych przedsiębiorców. Z nowego rozwiązania ma skorzystać ok. 200 tys. firm, a pozwoli im to zaoszczędzić ok. 1,5 mld zł. Nowe przepisy mają wejść w życie od stycznia 2019 r.

Trzy resorty w rządzie doszły do porozumienia w sprawie zmniejszenia wysokości składek na ZUS dla przedsiębiorstw. Może się to okazać dobrym rozwiązaniem dla niewielkich firm, które zamiast 1232 zł zapłacą 520 zł.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od nowego roku wprowadzi szereg zmian mających usprawnić proces przyjmowania składek od przedsiębiorców. Według nowych zasad będą oni wysyłali jeden przelew, zamiast dotychczasowych trzech. Ma on trafić na indywidualny numer konta, dla każdej z firm. 

Od stycznia 2018 r. przedsiębiorcy będą wpłacać na jeden przypisany im rachunek wszystkie składki ubezpieczeniowe. W Sejmie trwa czytanie projektów ustaw na temat zmian w Kodeksie pracy i w ustawie o ubezpieczeniach społecznych są czytane w Sejmie. 

Konfederacja Lewiatan chce zaproponować zmiany dotyczące korzystania z chorobowego. Za pierwsze trzy dni zwolnienia lekarskiego pracownik nie będzie miał zapłacone. W zamian za to mają być wprowadzone niższe składki zdrowotne. Argumentem za są często wykorzystywane przez pracowników zwolnienia L4 nie mające nic wspólnego z chorobą. 

Nowa ulga w składkach na ubezpieczenia społeczne miałaby dotyczyć małych firm o przychodach do 5 tys. zł na miesiąc 

Jeden zamiast czterech przelewów do ZUS? Możliwe, że czeka nas zmiana w społecznych ubezpieczeniach. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej przygotował projekt zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych

Płatników składek czekają wzmożone kontrole Tylko do końca 2016 r. będzie można kontrolować prawidłowość składek deklarowanych za lata 2007-2011. Wszystkie te okresy składkowe przedawnią się bowiem jednego dnia.

X

Przeczytaj również