sklepy małoformatowe

Jak wynika z danych CMR, w sierpniu 2018 r. całkowita wartość sprzedaży w sklepach małoformatowych do 300 mkw. była o 0,7% wyższa niż w lipcu 2018 r. i o 5% wyższa niż w sierpniu 2017 r.

Jak wynika z danych PIH i CMR, w lipcu 2018 r. całkowita wartość sprzedaży w sklepach małoformatowych do 300 mkw. była 0,3% wyższa niż w czerwcu br. i o 7% wyższa niż w lipcu 2017 r. Liczba transakcji zaraportowanych w lipcu była utrzymała się na takim samym poziomie co rok wcześniej.

Jak wynika z danych CMR, w czerwcu 2018 r. obroty sklepów małoformatowych do 300 mkw. były wyższe o 2,4% w porównaniu do maja oraz o 5,4% wyższe w porównaniu do czerwca ubiegłego roku. Natomiast liczba transakcji w czerwcu 2018 r. była o 1% niższa niż rok wcześniej, ale o prawie 3% wyższa niż miesiąc wcześniej, kiedy było więcej dni świątecznych i związane z nimi dwa długie weekendy.

Cukry żelujące i fiksy ułatwiające przygotowanie domowych przetworów to kategoria, która pojawia się na paragonach w sklepach małoformatowych właściwie tylko przez kilka ciepłych miesięcy. Najwięcej transakcji z zakupem tego typu produktów notuje się w czerwcu – w szczycie sezonu na truskawki. Z danych CMR wynika, że w 2017 r. prawie 40% całorocznych wydatków klientów sklepów małoformatowych na środki do żelowania trafiło do kas właśnie w czerwcu. Produkty te pojawiają się na paragonach również w kolejnych miesiącach (aż do października), kiedy dojrzewają inne owoce sezonowe.

Baterie elektryczne mają znikomy udział w obrotach sklepów małoformatowych do 300 mkw., mimo to większość tego typu placówek decyduje się na włączenie ich do asortymentu, by dać klientom możliwość sięgnięcia po nie, np. przy okazji zakupów spożywczych. Baterie sprzedają się przez cały rok, ale zdecydowanie najwięcej transakcji z tą kategorią notuje się w grudniu, ponieważ często są one niezbędnym uzupełnieniem zabawek i innych urządzeń kupowanych na prezent gwiazdkowy dla najbliższych.

Jak wynika z danych CMR, w maju 2018 r. całkowita wartość sprzedaży w sklepach małoformatowych do 300 mkw. była o 11,7% wyższa niż w kwietniu 2018 r., natomiast liczba transakcji wzrosła w tym czasie o około 10%. W porównaniu z majem 2017 r. odnotowano wzrost obrotów w tym formacie placówek o 6,9%, choć liczba transakcji utrzymała się na prawie tym samym poziomie.

Jak wynika z danych CMR, w listopadzie 2017 r. obroty sklepów małoformatowych do 300 mkw. były o 9 proc. niższe niż w październiku, a liczba transakcji zmniejszyła się w tym czasie o niemal 12 proc.  Wzrosty zaraportowano natomiast w ujęciu rok do roku – w porównaniu z listopadem 2016 r. obroty sklepów małoformatowych zwiększyły się o 8 proc., a liczba wydanych paragonów była wyższa o 2 proc. – podała Joanna Chilicka z Polskiej Izby Handlu.

Wyłonił się polski model handlu detalicznego, przenosząc miano „nowoczesny” z uproszczonej wizji trzech formatów „nowoczesnych” na mniejsze powierzchnie, które swymi wynikami i rolą w rynku jak najbardziej zasługują na miano nowoczesnych.

Jak wynika z danych CMR, w październiku 2017 r. obroty sklepów małoformatowych do 300 m2 były o 2,3 proc. wyższe niż we wrześniu i aż o 7,8 proc. wyższe niż w październiku 2016 r. Całkowita liczba transakcji utrzymała się na poziomie sprzed miesiąca, a w ujęciu rok do roku wzrosła o około 3 proc.

CMR opublikowało dane za wrzesień br. Wynika z nich, że obroty sklepów małoformatowych wzrosły, z kolei liczba transakcji spadła w nich. Ze względu na pogodę klienci kupowali także inne produkty niż w sierpniu br. oraz wrześniu poprzedniego roku.

Strony

X