terminal płatniczy

Liczba zainstalowanych dzięki programowi Polska Bezgotówkowa terminali płatniczych przekroczyła właśnie 150 tys. sztuk. Jednymi z głównych beneficjentów programu są sklepy spożywcze.

W całym kraju, od początku roku zainstalowano ponad 100 tys. terminali płatniczych w ramach Programu Polska Bezgotówkowa. Terminale te działają już w 7300 miejscowościach w Polsce.

Mastercard opublikował wyniki badania  pt. „Mapa Polski bezgotówkowej”, które dotyczy popularności płatności kartą w poszczególnych regionach. Ma ono na celu poznanie, w których częściach kraju płatności bezgotówkowe są najbardziej rozpowszechnione oraz określenie, jaki ma to związek z postawami konsumentów i ich dostępem do terminali płatniczych.

Grupa Eurocash zawarła przedwstępną umowę sprzedaży 100% akcji spółki PayUp Polska, zarządzającej siecią terminali płatniczych zainstalowanych w sklepach detalicznych na terenie całego kraju. Nabywcą jest firma Polskie ePłatności. Strony transakcji zawarły ponadto umowę o długoterminowej współpracy, zapewniając w ten sposób ciągłość świadczenia usług płatniczych dla klientów Grupy Eurocash.

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) wskazuje, że obecnie wartość obiegu gotówkowego w Polsce wynosi ponad 200 mld PLN. Obrót gotówkowy generuje jednak koszt w wysokości około 1% PKB. Bezgotówkowe formy płatności przynoszą wymierne korzyści wszystkim uczestnikom obrotu gospodarczego – konsumentom, przedsiębiorcom, a w konsekwencji stają się impulsem do rozwoju całej gospodarki.

Fundacja Polska Bezgotówkowa poinformowała, że w ramach Programu Polska Bezgotówkowa zainstalowano już ponad 50 tys. terminali płatniczych. Najwięcej w niewielkich sklepach spożywczych.

Od początku 2018roku Fundacja Polska Bezgotówkowa udostępniła przedsiębiorcom już 38 tys. bezpłatnych terminali. Najwięcej urządzeń zainstalowano w Warszawie, Krakowie i Łodzi .  Najczęściej z programu korzystają sklepy detaliczne.

W Polsce działa ponad 600 tys. terminali płatniczych. Do końca bieżącego roku ma pojawić się 100 tys. nowych urządzeń. Wynika to z coraz większej popularności transakcji bezgotówkowych wśród Polaków.

Mastercard i Polskie ePłatności rozpoczęły pilotaż rozwiązania SoftPOS, w ramach którego smartfon będzie jedynym urządzeniem niezbędnym do przyjmowania płatności zbliżeniowych w punkcie sprzedaży. Zostało ono opracowane z myślą o małych i średnich przedsiębiorcach, aby umożliwić im prowadzenie działalności w prostszy i bezpieczniejszy sposób.

Business Centre Club wydało komentarz do ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Rozwoju dotyczący zmian w związku z rozwojem płatności elektronicznych. Pozytywnie odnosi się do planów wprowadzenia w każdym przedsiębiorstwie urządzeń do płatności bezgotówkowej.

Strony

X