Wzrost cen

Podwyżki frustrują połowę rodaków, a na drugą pozycję najbardziej irytujących spraw przesunęły się niskie zarobki, które w zeszłym roku denerwowały najbardziej – wynika z badania zleconego przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor.

Według wstępnych danych w styczniu 2020 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 4,4% w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny zwiększyły się o 0,9% – informuje Główny Urząd Statystyczny.

Grudniowy odczyt inflacji zaskoczył ekonomistów i obserwatorów rynku znacznie wyższym tempem wzrostu cen niż prognozowano. Najbardziej przyczyniła się do tego drożejąca żywność. Zdaniem dr. Bohdana Wyżnikiewicza z Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych ten trend w najbliższych miesiącach się nie zmieni i można oczekiwać inflacji na poziomie ok. 4%. W drugiej połowie roku wzrosty cen nie będą już tak silne.

Wbrew pozorom wiele firm niechętnie przerzuca koszty droższych cen energii na swoich klientów. Szczególnie dotyczy to tych, które sprzedają dużo, ale w niskiej cenie, np. z branży spożywczej. Dlatego najpierw próbują szukać oszczędności u siebie. Może jednak okazać się, że w 2020 r. koncerny nie będą miały wyjścia, co konsumenci boleśnie odczują przy sklepowych kasach.

Polacy dostrzegają wzrost cen w sklepach – wynika z sondażu pracowni IBRiS dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. Aż 51,3 proc. ankietowanych uważa, że ceny wzrosły wyraźnie mocniej niż w poprzednich latach.

W czasie tegorocznej wiosny konsumenci będą musieli przygotować się na większe wydatki niż w ubiegłym roku. Winę za to ponosi nie tylko inflacja, ale także ubiegłoroczna susza, która negatywnie odbiła się na wielkości zbiorów oraz wzrost cen paliw.

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2019 r. ponownie obniżył się.

Zgodnie z oczekiwaniami ubiegły rok przyniósł wyraźne spowolnienie tempa wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych, które obniżyło się do 2,6% rok do roku wobec 4,3% w 2017 r. Analitycy Credit Agricole przedstawili scenariusz dotyczący cen żywności w 2019 r., w którym oczekują niewielkiego wzrostu dynamiki cen.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku GUS w czerwcu 2018 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,1%, a w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrosły o 1,9%.

Wzrasta ryzyko, że zeszłoroczne rekordy cen masła zostaną pobite, a kostka może kosztować nawet 10 zł. Na głównych unijnych rynkach, masło już kosztuje o kilkanaście procent więcej niż rok temu. Cenowy szczyt w sklepach, podobnie jak przed rokiem, może nadejść jesienią.

Strony

X