zakaz handlu w niedzielę

Państwowa Inspekcja Pracy w sprawozdaniu z działalności urzędu za 2018 r. zasygnalizowała przypadki obchodzenia ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni przez część przedsiębiorców.

Zdaniem niemal 70% Polaków zakaz handlu w niedziele w ogóle im nie przeszkadza – wynika z raportu Santander Consumer Banku dla portalu money.pl. Badani deklarują, że przyzwyczaili się do nowych regulacji i robią zakupy w inne dni lub wybierają sklepy, które są w ten dzień otwarte.

Jak podaje „Super Express”, jeszcze przed świętami Solidarność zwróciła się m.in. do minister rodziny ws. rozszerzenia zakazu handlu w niedzielę na sklepy posiadające status placówek pocztowych.

Nadchodzący 2020 r. będzie kolejnym z ograniczeniem handlu w niedziele. W całym roku będzie zaledwie 7 niedziel, w czasie których wszystkie placówki handlowe będą mogły być otwarte.

Zakaz handlu w niedzielę budzi wiele kontrowersji: ma zarówno zagorzałych zwolenników, jak i stanowczych krytyków. PAYBACK, który na bieżąco śledzi postawy i zachowania konsumentów w Polsce, w swoim najnowszym badaniu PAYBACK Opinion Poll sprawdził, co polscy konsumenci sądzą na temat niehandlowych niedziel i jak wprowadzone dotychczas zmiany wpłynęły na ich zachowania zakupowe.

Niedziela bez handlu to temat ważny i aktualny dla Polaków, co pokazuje rekordowa liczba wyszukiwań w internecie. W sobotę, przed ostatnią pracującą niedzielą kwietnia, hasło „niedziela handlowa” było znów na 1. miejscu według analizy trendów Google. Od ponad roku pojawia się w każdy weekend w rankingu TOP 10 najpopularniejszych fraz. Ustawowy zakaz handlu wpływa na życie codzienne wszystkich Polaków. Dowodzą tego wyniki najnowszych badań, przeprowadzonych przez dwie agencje badawcze – Agencję Badań Rynku i Opinii SW Research i Danae.

We włoskim parlamencie trwają prace związane z wprowadzeniem ograniczenia handlu w niedziele. Politycy rządzącej koalicji są zwolennikami tego rozwiązania, ale toczą debatę dotyczącą zakresu nowych przepisów.

W świetle przeprowadzonych analiz MPiT nie rekomenduje wprowadzania zmian w obecnym modelu dochodzenia do pełnego ograniczenia handlu w niedziele. Przy czym niezbędne jest przeprowadzenie pogłębionych badań oddziaływania tego ograniczenia na małe sklepy oraz na jakość życia Polaków.

Handlowcy zamierzają zebrać się pod Sejmem w obronie zakazu handlu w niedziele. Drobni detaliści otwarcie przyznają, że wprowadzone w marcu 2018 r. prawo pomogło im w prowadzeniu biznesu. W dni z zakazem obroty potrafią być wyższe o kilkaset procent. Handlowcy oczekują jednocześnie uszczelnienia zapisów ustawy.

Wolne od handlu niedziele pozwoliły części Polaków ograniczyć wydatki. Pozytywny wpływ zakazu handlu na zawartość portfela widzi co szósty badany. Dla czterech na pięciu nie zmieniło się nic, a jeden na siedemnastu wydaje więcej – wynika z badań dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Strony

X