zbiory

Zbiory zbóż ogółem ocenia się na 28,9 mln t, tj. o około 8% więcej od zbiorów ubiegłorocznych. Produkcję warzyw gruntowych szacuje się na blisko 3,8 mln t, tj. o ok. 8% mniej rok do roku. Mniejsze są także zbiory owoców z drzew, które wyniosą niespełna 3,4 mln t, czyli o ok. 25% mniej w skali roku – podaje Główny Urząd Statystyczny.

Według raportu Departamentu Rolnictwa USA (USDA) z lipca 2019 r. zbiory zbóż na świecie w sezonie 2019/2020 mogą wynieść 2167 mln ton i być o 2% większe niż w poprzednim sezonie, ale nieznacznie (o 0,3%) mniejsze od rekordowych zbiorów w sezonie 2016/2017 (2174 mln ton).

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa prognozuje, że zbiory zbóż w 2019 r. nie powinny być mniejsze niż w poprzednim roku. Zaznaczono jednocześnie, że duży wpływ na poziom zbiorów będą miały warunki agrometeorologiczne w dalszej części roku.

Tegoroczna aura sprzyja kwitnieniu drzew i krzewów owocowych. Na Mazowszu jest już po kwitnieniu czereśni, a pogoda była korzystna dla oblotów pszczół. Pogoda sprzyja także uprawie szparagów.

W wyniku wiosennych przymrozków zbiory owoców będą o niemal jedną trzecią niższe niż rok wcześniej – wynika z szacunków GUS. Warunki pogodowe nie zaszkodziły natomiast uprawom warzyw. Jak więc będą się kształtowały ceny w pierwszym kwartale 2018 r.? Na to pytanie odpowiadają eksperci z Credit Agricole Bank Polska.

X