Jesteś tutaj

Będzie nowa ulga podatkowa na badania i rozwój

W ciągu kilku najbliższych lat rząd zamierza wprowadzić nową ulgę podatkową dla przedsiębiorstw prowadzących prace z zakresu badań i rozwoju – wynika z przyjętego przez Radę Ministrów „Programu Rozwoju Przedsiębiorstw do 2020 roku”. Autorzy programu przyznają, że obecnie nie ma w Polsce efektywnych instrumentów podatkowych, które wspierałyby innowacyjność. Jak twierdzi rząd, takiej funkcji nie spełnia funkcjonująca aktualnie ulga na nabycie nowych technologii, promująca głównie zakup gotowych wyników prac. W miejsce funkcjonującej ulgi na nabycie nowych technologii wprowadzona zostanie efektywna ulga podatkowa dla przedsiębiorców prowadzących prace z zakresu badań i rozwoju, która umożliwi dodatkowe odliczenie części kosztów kwalifikowanych związanych z działalnością badawczo-rozwojową, zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów. Nowa ulga zostanie jednak wprowadzona dopiero wtedy, gdy Komisja Europejska zdejmie z Polski procedurę nadmiernego deficytu.

Podobne artykuły

W połowie roku polskie regulacje zostaną dostosowane do nowych unijnych przepisów dotyczących udzielania pomocy de minimis. W efekcie zmianie ulegnie m.in. rozporządzenie ws. refundacji kosztów wyposażenia stanowisk pracy i przyznawania środków  na podjęcie działalności gospodarczej.

Ordynacja podatkowa zostanie uzupełniona o zapisy, które ułatwią kontrolowanie zakładów podmiotów zagranicznych. Jak wskazuje Ministerstwo Finansów, obecne regulacje często nie pozwalają na sprawne wszczęcie kontroli wobec podatników niemających miejsca zamieszkania lub siedziby w Polsce.

X

Przeczytaj również